United Nations Development Corporation (UNDC)

Description

A not-for-profit public benefit corporation created by the State Legislature in 1968, with the support of the City of New York, to provide commercial office space and other facilities for the United Nations community in New York.

Comprised of fifteen members: the Commissioner of the NYC Department of Housing Preservation and Development (HPD), ex-officio; the Chair of the City Planning Commission (CPC), ex-officio; eight appointed by and serving at the pleasure of the Governor, five appointed by and serving at the pleasure of the Mayor after consultation with the Secretary-General of the United Nations and the United States Ambassador to the United Nations.

The Mayor designates the Chair, who appoints the President after consultation with the Mayor. Directors continue to serve until reappointment or until successors are appointed. Terms: three years.

READ MORE

Addresses

  2 United Nations Plaza, 27th Floor New York, NY 10017    Map this

Contact Numbers

(212) 888-1618
Fax:  (212) 588-0758

Members

Chair - George Klein
Serving at pleasure of Mayor.
Appointed by Mayor
Term ends Aug 8, 2019
Christine Falvo
Serving at pleasure of Mayor.
Appointed by Mayor
Term ends Jun 3, 2019
Jessica Healy
Serving at pleasure of Mayor.
Appointed by Mayor
Term ends Jun 3, 2019
Joel S. Silverman
Appointed by Mayor
Term ends Mar 26, 2015
Chair - Marissa Lago , Ex officio
Additional Position(s): NYC Planning Commission
Louise Carroll , Ex officio
Additional Position(s): Department of Housing Preservation & Development
Penny Abeywardena
Serving at Pleasure of Mayor.
Term ends Mar 23, 2018
Robert Abrams
Serving at pleasure of Governor.
Appointed by Governor
Term ends Nov 8, 2012
Jan Burman
Serving at pleasure of Governor.
Appointed by Governor
Term ends Oct 29, 2016
David Mack
Term ends Oct 10, 2020
Amabel B. James
Serving at Pleasure of Governor.
Appointed by Governor
Term ends Dec 30, 2017
Joseph Rutigliano
Serving at Pleasure of Governor.
Term ends Sep 24, 2018
Andy Keshav Shenoy
Serving at Pleasure of Governor.
Appointed by Governor
Term ends Nov 2, 2011
Samuel Natapoff
Serving at Pleasure of Governor.
Appointed by Governor
Term ends Jan 8, 2011